Technologia chemiczna studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie) EUROPEJSKI CERTYFIKAT JAKOŚCI EUR-ACE® LABEL
Profil studiów
ogólnoakademicki TooltipJęzyk wykładowy
polskiWydział
Wydział ChemicznyZapisy
Opis kierunku
Program studiów obejmuje ogólne kształcenie w zakresie podstawowych działów chemii, ogólnej działalności inżynierskiej oraz w zakresie technologii chemicznej, obejmujące m.in. podstawy fizykochemiczne operacji i procesów jednostkowych stosowanych w przemyśle chemicznym, dobór aparatury procesowej, technologii procesów wytwarzania najważniejszych produktów przemysłu chemicznego w tym zagadnienia dotyczące chemii i technologii polimerów.
Program studiów daje dodatkowo możliwość zindywidualizowania ścieżki kształcenia, zgodnie z zainteresowaniami studenta, poprzez wybór bloków tematycznych (specjalności) spośród oferowanych: Analiza chemiczna w przemyśle i środowisku, Inżynieria chemiczna i bioprocesowa, Technologia organiczna i tworzywa sztuczne.
Kompetencje absolwenta
Absolwent studiów I stopnia kierunku technologia chemiczna dysponuje zaawansowaną i uporządkowaną wiedzą ogólną z podstawowych działów chemii oraz wiedzą i umiejętnościami inżynierskimi z zakresu m.in. materiałoznawstwa, technologii chemicznej, inżynierii procesowej, analizy instrumentalnej. Wykazuje się wiedzą o surowcach i produktach stosowanych w przemyśle chemicznym. Dokonuje ich identyfikacji z wykorzystaniem nowoczesnych metod, technik i narzędzi. Dobiera i stosuje podstawowe metody analityczne i instrumentalne do jakościowego i ilościowego oznaczania związków chemicznych, oceny ich właściwości fizycznych i chemicznych. Charakteryzuje możliwości stosowania produktów, ich recyklingu i utylizacji. Wykazuje się wiedzą z zakresu aparatury przemysłu chemicznego, oraz chemicznych i fizykochemicznych podstaw procesów technologicznych. Stosuje podstawowe metody i techniki do kontroli przebiegu procesu. Posługuje się podstawowymi technikami laboratoryjnymi oraz planuje i przeprowadza eksperymenty chemiczne, wykonuje obliczenia, interpretuje otrzymane wyniki i wyciąga poprawne wnioski. Wykorzystuje narzędzia informatyczne do projektowania, symulacji i charakteryzowania prostych operacji jednostkowych i procesów technologicznych. Dokonuje analizy sposobu funkcjonowania i ocenia istniejące rozwiązania techniczne. Planuje działania w oparciu o podstawową wiedzę na temat zagrożeń związanych z realizacją procesów chemicznych, oraz ich wpływu na zdrowie człowieka i środowisko. Absolwent posiada znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Typowe miejsca/stanowiska pracy
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym i pokrewnych, na stanowiskach związanych z prowadzeniem i organizacją procesów produkcyjnych oraz w laboratoriach analitycznych, diagnostycznych, kontroli jakości znajdujących się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, instytucjach kontrolnych, monitorujących, jednostkach diagnostycznych, ośrodkach naukowobadawczych, a także w innych instytucjach, w których występuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu chemii lub technologii chemicznej.
Typowymi zajmowanymi stanowiskami są: inżynier chemik, specjalista ds. badań laboratoryjnych, specjalista ds. kontroli jakości, analityk laboratoryjny, technolog ds. produkcji, inżynier procesu, inżynier produktu, inżynier ds. badań i rozwoju, operator procesu technologicznego, doradca techniczno-handlowy.
Kierunek uzyskał europejski certyfikat jakości EUR-ACE® Label (EURopean ACcredited Engineer).
https://wch.prz.edu.pl/aktualnosci/europejski-certyfikat-jakosci-dla-kierunku-technologia-chemiczna-481.html
Uzyskanie tego certyfikatu jest potwierdzeniem najwyższego poziomu kształcenia na kierunku technologia chemiczna, prowadzonym rzez Politechnikę Rzeszowską oraz zapewnieniem, że kompetencje absolwenta w zakresie wiedzy i umiejętności praktycznych są zgodne z międzynarodowymi standardami w zakresie kształcenia inżynierów oraz wymaganiami i potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego. Nasi Absolwenci wraz z dyplomem ukończenia studiów otrzymują certyfikat potwierdzający uzyskanie dyplomu na akredytowanym kierunku studiów technologia chemiczna. Międzynarodową akredytację kierunku technologia chemiczna w Polsce posiadają jedynie cztery uczelnie: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Łódzka.