Koła naukowe PRz

Łazik marsjański Legendary IV

Łazik marsjański Legendary IV na amerykańskiej pustyni w stanie Utah

Łazik przygotowany przez członków Legendary Rover Teamu z Politechniki Rzeszowskiej zajął I miejsce w zawodach University Rover Challenge (URC) w 2016 r., dziesiątych rozgrywanych na amerykańskiej pustyni w stanie Utah (w pobliżu analogu bazy marsjańskiej Mars Society). W poprzednich latach zespół zajął I (2015 r.) oraz III miejsce (2014 r.).

Grupę osób, które zaprojektowały i skonstruowały łazik, tworzą członkowie organizacji działających na Politechnice Rzeszowskiej: Studenckiego Koła Naukowego Lotników, Koła Naukowego Automatyków i Robotyków ROBO, Studenckiego Koła Naukowego Robotyki „Mechatronik” oraz Studenckiego Koło Naukowego Informatyków KOD.

Studenckie Koło Naukowe Formuła Student Rzeszów

Bolid zbudowany przez studentów PRz Racing Team

SKN Formuła Student to międzywydziałowa organizacja studencka, która gromadzi najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych studentów z Politechniki Rzeszowskiej. Studenci w ramach działalności w SKN Formuła Student konstruują pojazdy wyścigowe na prestiżowe międzynarodowe zawody Formula Student, w których uczestniczą najlepsze uczelnie techniczne z całego świata. Co roku zadaniem studentów jest samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie bolidu wyścigowego, który następnie jest testowany na największych torach związanych z Formułą 1 i konkuruje z uczelniami wspieranymi przez potentatów branży motoryzacyjnej.

Studenci z Rzeszowa od 2013 r. działają w ramach PRz Racing Teamu i są jedną z największych organizacji na terenie Politechniki. Nawiązali w tym czasie współpracę z kilkudziesięcioma firmami i organizacjami, głównie z branży motoryzacyjnej, zwyciężyli w wielu konkursach, takich jak Studencki Projekt Roku PZU czy Nescafe Creators Academy, oraz uczestniczyli w wielu międzynarodowych wydarzeniach branżowych i naukowych na terenie Europy. W serii zawodów Formula Student ukończyli dwa sezony, uczestnicząc łącznie w pięciu rundach, między innymi na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii oraz na klasycznym obiekcie Riccardo di Palleti we Włoszech. Zajęli VII miejsce w konkurencjach biznesowych w trakcie FS East oraz IV na FS Hungary.

Promują się w mediach społecznościowych. Profil na Facebooku jest śledzony przez ponad 6,4 tysiąca osób, a akcje promocyjne (między innymi primaaprilisowe) docierają do dziesiątek tysięcy osób na całym świecie. Co roku biorą udział w ponad 20 wydarzeniach promocyjnych. Osoby działające w kole to w głównej mierze studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, ale przez interdyscyplinarność mają okazję działać w nim również przedstawiciele innych wydziałów. Organizacja funkcjonuje jak mała firma, która w większości sama pozyskuje pieniądze na swoją działalność i samodzielnie stara się prowadzić badania badawczo-rozwojowe.

Studenci z SKN Formuła Student mogą zdobyć praktyczne doświadczenie z zakresu zarządzania, projektowania, planowania produkcji, marketingu i promocji, obsługi maszyn, a ponadto mają okazję brać udział w międzynarodowych wyjazdach i certyfikowanych szkoleniach. Zdaniem studentów najważniejsze jest jednak to, że mogą rozwijać się naukowo, uczestnicząc w pracach, które w dużej mierze wiążą się z ich hobby oraz pasjami.

Co semestr organizowane są rekrutacje dla nowych członków, każdy chętny może przyjść i spróbować swoich sił w PRz Racing Teamie. Organizacja chętnie dzieli się doświadczeniami, wspiera w rozwoju oraz przyjmuje osoby, które mimo braku doświadczenia wykazują duże ambicje.

Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych (KNEITI, Rzeszowska Grupa IT)

Logo Rzeszowskiej Grupy IT

Koło zajmuje się rozwiązaniami dotyczącymi zarówno sieci komputerowych, jak i elektroniki i telekomunikacji. W ramach koła działają trzy sekcje. Sekcja sieciowa skupia studentów zainteresowanych rozwiązaniami sieciowymi wykorzystującymi urządzenia sieciowe, a także systemy Windows Server. Studenci mają do dyspozycji serwery katedralne, na których mogą ćwiczyć, a także realizować projekty bądź prace dyplomowe. Sekcja elektroniki i telekomunikacji skupia pasjonatów rozwiązań sprzętowych. Studenci mogą opracowywać własne układy elektroniczne, od zera – projektując i wytrawiając własne płytki PCB – po ich programowanie mikroprocesorami AVR czy STM32. Mogą też czerpać z gotowych rozwiązań Arduino czy Raspberry PI. Dodatkowo studenci mogą realizować prace dyplomowe z zakresu elektroniki i telekomunikacji opartej na systemach zbliżeniowych RFID. Trzecia sekcja działa głównie w formie dydaktycznej. Studenci, pracując w kole naukowym, mają możliwość zaznajomić się z robotami zbudowanymi z klocków Lego Mindstorms. Członkowie koła, współpracując z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości i Fundacją Inspirator Generacji, w ramach programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” prowadzą zajęcia z robotyki w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, dzięki czemu przybliżając uczestnikom nauki ścisłe, a konkretniej: dziedzinę robotyki. Wykorzystują do tego roboty Lego Mindstorms skonstruowane i zaprogramowane przez studentów koła. Uczniowie poznają świat robotyki, dowiadują się, jak działają roboty, jakie wykorzystują czujniki oraz jak są zbudowane. Studenci w prosty, przyjemny i wesoły sposób przedstawiają poruszaną tematykę.

Koło naukowe współpracuje także z Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza – prowadzi zajęcia wykładowe i warsztatowe z robotyki w szkołach oraz bierze udział w piknikach edukacyjnych organizowanych przez Fundacje i podmioty z nią współpracujące.

Zadania Rzeszowskiej Grupy IT:

  • Organizacja konferencji informatycznych – m.in. IT Academic Day, INnovation Technology.
  • Organizacja i współorganizacja hackathonów – Games of Code, Rzethon.
  • Czynny udział w wydarzeniach organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską.
  • Udział w zawodach robotów w całej Polsce.
  • Organizacja szkoleń dla studentów w ramach działania Koła Naukowego – szkolenie z Arduino, języka C, Windows Servera.
  • Realizacja jedynego na świecie projektu łazika marsjańskiego Lego Curiosity Rover zbudowanego z klocków Lego w skali 1:4 w stosunku do jego odpowiednika – łazika Curiosity, który jest obecnie na Marsie. Projekt przeznaczony jest do celów edukacyjnych związanych z działalnością programu PROJEKTOR, a także kampanii edukacyjnych z astronomii i robotyki. Planowany jest też udział w europejskich i międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich w najbliższych latach. Projekt wyróżnia się własnym systemem zasilania zbudowanym przez studentów działających przy KNEITI.

Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów

EUROAVIA Rzeszów

Koło zrzesza ponad 50 członków, głównie z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Rzeszowska grupa jest jedną z 45 zespołów działających w 23 krajach europejskich, których celem jest pogłębienie zainteresowania branżą lotniczą oraz rozwój umiejętności zdobywanych podczas studiów przez różnorodne projekty techniczne, udział w zawodach naukowych na całym świecie oraz ułatwianie studentom kontaktu z firmami z branży lotniczej.

EUROAVIA Rzeszów wiele razy startowała w międzynarodowych zawodach konstruktorskich oraz realizowała liczne projekty techniczne. W kalendarium koła na stałe zanotowany jest udział w zawodach udźwigowców SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych oraz ich europejskim odpowiedniku Air Cargo Challenge. W 2016 r. zespół Euroavionic debiutował w rywalizacji dronów IMAV w Pekinie.

Młodzi konstruktorzy mogą pochwalić się osiągnięciami, takimi jak:

  • III miejsce w klasyfikacji końcowej i I miejsce w klasyfikacji modeli drewnianych na Air Cargo Challenge 2015 w Stuttgarcie (Niemcy).
  • II miejsce wśród 68 drużyn z całego świata w kategorii dokumentacji technicznej i VII miejsce w klasyfikacji generalnej w zawodach SAE Aero Design East 2016.
  • XII miejsce debiutującej drużyny na IMAV 2016 w Pekinie, Chiny.
  • IV miejsce za prezentację ustną modelu, 6. miejsce za średni największy podniesiony ciężar i 8. miejsce w klasyfikacji generalnej podczas SAE Aero Design East 2017.

Poza projektami technicznymi i rywalizacją w międzynarodowych zawodach studenci z EUROAVII włączają się w lokalną działalność. Wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA rokrocznie są współorganizatorami Konferencji Lotniczej, której ostatnie edycje zyskały rangę międzynarodową. Ponadto członkowie EUROAVII uczestniczą w wyjazdach naukowych, spotkaniach z przedsiębiorcami z branży lotniczej, biorą udział w szkoleniach i wykładach, a partnerskie firmy chętnie proponują im staże.

Więcej o działalności koła można się dowiedzieć ze strony euroavia.prz.edu.pl lub fanpage’a na Facebooku Euroavia Rzeszów.

Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej „Brief”

Członkowie SKNKM Brief

Koło działa przy Katedrze Marketingu na Wydziale Zarządzania. Istnieje od 4 grudnia 2001 r. i jest jedną z najstarszych organizacji zrzeszających studentów Politechniki Rzeszowskiej. Jako członek koła można rozwijać własne umiejętności, uczestniczyć w konferencjach, prelekcjach biznesowych i seminariach. SKNKM „Brief” w ciągu roku akademickiego organizuje wydarzenia, między innymi:

  • Nocne Spotkanie z Reklamą – zbiór najciekawszych reklam z danego roku oraz poprzednich lat. Tworzony jest z nich unikatowy pokaz uporządkowany tematycznie. Jest przygotowywany przez cały rok. Umieszczone w pokazie reklamy nie należą do tych najbardziej znanych z telewizji.
  • A[u]kcja Trzy Serca – charytatywne wydarzenie, które ma na celu pomoc potrzebującym dzieciom. Akcja polega na internetowej licytacji przedmiotów podarowanych przez znanych ludzi ze świata filmu, muzyki, polityki itp. Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do trzech dobrych serc, bez których nie mogłoby być ono zrealizowane. To: serce znanej osoby, która przekazała przedmiot, serce licytującego oraz serce organizatora.
  • Olimpiwiada – olimpiada piwna. Polega na wyścigu po dziesięciu rzeszowskich lokalach; do zdobycia jest „dziesięć szczytów Lecha”. W każdym z pubów uczestnicy (dwuosobowe drużyny) mają do wykonania proste zadanie – wypicie jednego piwa. Nagrodą główną jest beczka piwa w postaci 50 bloczków do wykorzystania podczas Rzeszowskich Juwenaliów.

Poniżej zamieszczamy pełen wykaz Kół Naukowych oraz organizacji działających na Politechnice:
https://w.prz.edu.pl/studenci_menu/organizacje-studenckie