Inżynieria farmaceutyczna studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie)

Profil studiów

ogólnoakademicki Tooltip

Język wykładowy

polski

Wydział

Wydział Chemiczny

Zapisy

Opis kierunku

Program studiów obejmuje ogólne kształcenie w zakresie podstawowych działów chemii, nauk biologicznych, ogólnej działalności inżynierskiej oraz technologii i inżynierii procesów produkcyjnych prowadzących do otrzymania wyrobów farmaceutycznych, parafarmaceutyków, suplementów diety i kosmetyków a także w zakresie systemów zarządzania jakością w przemyśle farmaceutycznym, uregulowań prawnych dotyczących produktów farmaceutycznych, gospodarowania odpadami i bezpieczeństwa pracy.
Program studiów daje dodatkowo możliwość zindywidualizowania ścieżki kształcenia, zgodnie z zainteresowaniami studenta, poprzez wybór z szerokiej oferty specjalistycznych przedmiotów wybieranych.

Kompetencje absolwenta

Absolwent studiów I stopnia kierunku inżynieria farmaceutyczna dysponuje zaawansowaną wiedzą i umiejętnościami, m.in. z zakresu biochemii, mikrobiologii, inżynierii procesowej, technologii farmaceutycznej, oczyszczania produktów farmaceutycznych, nowoczesnych metod badawczych dedykowanych do analizy produktów leczniczych, wymaganą do zrozumienia i interpretacji zjawisk i procesów związanych z inżynierią farmaceutyczną. Wykorzystuje wiedzę dotyczącą surowców naturalnych i syntetycznych stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Dobiera i stosuje podstawowe metody, techniki, narzędzia do rozdzielania, oczyszczania i charakteryzowania produktów farmaceutycznych pod względem chemicznym, farmakologicznym i toksykologicznym. Wykazuje się znajomością aparatury i technologii wytwarzania stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Ocenia przydatność, wybiera i stosuje właściwe metody i techniki analityczne do kontroli przebiegu procesów. Projektuje podstawowe aparaty, procesy i operacje jednostkowe. Wykazuje się znajomością wymogów w zakresie wytwarzania i oceny jakości substancji i produktów leczniczych. Stosuje w praktyce zasady GMP, bezpieczeństwa procesowego oraz identyfikuje zagrożenia chemiczne i mikrobiologiczne związane z produkcją farmaceutyków. Wykazuje się znajomością zasad dopuszczania produktów farmaceutycznych do obrotu. Posługuje się programami komputerowymi do przetwarzania danych, ich analizy oraz graficznej prezentacji oraz oprogramowaniem wspomagającymi projektowanie i symulacje. Absolwent posiada znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
 
Typowe miejsca/stanowiska pracy

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w przemyśle farmaceutycznym i branżach pokrewnych tj.: w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją leków, a także substancji czynnych będących składnikami leków, w przedsiębiorstwach produkujących suplementy diety i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego; u producentów i dystrybutorów produktów leczniczych weterynaryjnych, w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, dystrybucją, prowadzeniem badań, marketingiem i promocją kosmetyków i produktów kosmetycznych; w laboratoriach analitycznych, badawczych, diagnostycznych zajmujących się analizą biologiczną i chemiczną oraz oceną jakości produktów w tym produktów farmaceutycznych.

Typowymi zajmowanymi stanowiskami są: inżynier chemik, inżynier procesu, inżynier produktu, projektant branży procesowej, technolog, inżynier ds. badań i rozwoju, specjalista ds. produkcji, specjalista ds. kontroli jakości, specjalista ds. badań laboratoryjnych, przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny.