Zarządzanie i inżynieria produkcji - Stalowa Wola studia niestacjonarne I stopnia (inżynierskie)
Profil studiów
praktyczny TooltipJęzyk wykładowy
polskiWydział
Wydział Mechaniczno-TechnologicznyZapisy
Opis kierunku
Sylwetka absolwenta studiów I stopnia kierunku o profilu praktycznym zarządzanie i inżynieria produkcji.
Opis kierunku
Zarządzanie i inżynieria produkcji to kierunek o profilu praktycznym, który jest prowadzony na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PRz w Stalowej Woli. Oznacza to duży większy nacisk na zajęcia ćwiczeniowe, laboratoryjne i projektowe oraz praktyki przemysłowe niż w przypadku kierunków o profilu ogólnoakademickim.
Studia na kierunku studiów zarządzanie i inżynieria produkcji kształtują wiedzę i umiejętności studentów w zakresie szeroko rozumianej inżynierii produkcji – traktowanej jako synteza zagadnień konstrukcyjnych, technologicznych, organizacyjnych i menedżerskich. Ma to szczególne znaczenie w warunkach gospodarki rynkowej, gdy występuje bardzo duża różnorodność firm, warunków pracy oraz gdy inżynierowie w okresie swej pracy zawodowej dość często zmieniają miejsce pracy bądź warunki pracy. Taki model kształcenia inżynierów stosowany jest na wydziałach „Production Engineering” w krajach wysokorozwiniętych.
Dodatkowe Stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola
Stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola jest dodatkową formą wsparcia materialnego studentów w Stalowej Woli. Jest to dodatkowe stypendium, oprócz socjalnego stypendium Rektora. Każdy student od pierwszego semestru otrzymuje stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola. Na kolejnych semestrach wartość stypendium wzrasta w zależności od średniej ocen uzyskanych w poprzednim semestrze.
Kompetencje absolwenta
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności z zakresu inżynierii produkcji w przemyśle maszynowym oraz ekonomii i zarządzania. Jest przygotowany do projektowania i nadzorowania systemów produkcyjnych, opracowania technologii produkcji w przemyśle maszynowym, zarządzania procesami produkcyjnymi. Potrafi zarządzać transferem technologii i innowacjami. Posiada wiedzę i umiejętności menedżerskie z zakresu, zarządzania przedsiębiorstwem, inwestycjami, kosztami, finansami i kapitałem, zarządzania personelem. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach związanych z eksploatacją i produkcją maszyn bądź ich części, jednostkach doradczych i projektowych związanych z przemysłem maszynowym oraz innych, gdzie wymagana jest wiedza techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz umiejętności organizacyjne. Jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia. Wiedza i umiejętności absolwenta są poszerzone w zakresie wybranej ścieżki kształcenia.
Absolwent posiada wiedzę oraz umiejętności umożliwiające wspomaganie zarządzania w procesach wytwarzania w przedsiębiorstwach o dowolnym profilu działalności, w szczególności przemysłu obronnego i kosmicznego, przemysłu motoryzacyjnego, budowy i konstruowania pojazdów specjalnych i dronów. Ścieżki kształcenia umożliwiają także zdobycie wiedzy z zakresu współczesnych systemów informatycznych wykorzystywanych w przemyśle, dotyczy to sztucznej inteligencji, systemów IoT, sieci komputerowych i ceberbezpieczeństwa, kontroli i monitorowania oraz optymalizacji wytwarzania. Sprawnie korzysta z narzędzi informatycznych do wizualizacji i analizy danych. Potrafi stosować w praktyce nowoczesne standardy i metody wspomagające realizację projektów informatycznych systemów zarządzania. Absolwent zdobywa także wiedzę dotyczącą nowoczesnych metod stosowanych w przemyśle: druk 3D, programowanie robotów i predykcyjne utrzymanie ruchu. Jest dobrze przygotowany w zakresie modelowania danych oraz procesów biznesowych.
Możliwość wyboru przedmiotów obieralnych/specjalistycznych
W ramach zajęć studenci nabywają wiedzę i umiejętności związane z podstawowymi technologiami przemysłowymi. Następnie w ramach przedmiotów wybieralnych mogą poszerzyć swoje kompetencje w wybranych przez siebie obszarach. Podczas studiów bardzo duży nacisk kładziony jest na nowoczesne technologie przemysłowe, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji, która w coraz większym stopniu wspiera procesy produkcyjne. Studia na tym kierunku to również elastyczność i możliwość wyboru własnego profilu kształcenia. Wśród zagadnień rozszerzających kształcenie kierunkowe można znaleźć:
- programowanie robotów,
- predykcyjne utrzymanie ruchu,
- uczenie maszynowe,
- odnawialne źródła energii i inteligentne zarządzanie energią w przedsiębiorstwie,
- różnorodne technologie przemysłu motoryzacyjnego, obronnego, lotniczego i kosmicznego,
- pojazdy specjalne i drony,
- systemy rzeczywistości rozszerzonej i technologie wizualizacji,
- projektowanie CAD,
- programowanie, sieci komputerowe i cyberbezpieczeństwo.
Do wyboru przewidzianych jest aż 13 przedmiotów, które łącznie dają niemalże 800 godzin zajęciowych.
Możliwość uzyskiwania kwalifikacji na wyższym poziomie
Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych oraz podjęcia studiów drugiego stopnia prowadzonych na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PRz w Stalowej Woli.