Inżynieria mechaniczna studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie)

Profil studiów

ogólnoakademicki Tooltip

Język wykładowy

polski

Wydział

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Zapisy

Opis kierunku

Kompetencje absolwenta
Rolą inżyniera jest przekształcanie pomysłu w produkt rynkowy. Osiągnięcie tego celu jest możliwe wtedy, gdy inżynier mechanik jest w stanie określić siły i środowisko które napotka produkt, jego części lub podsystemy, zaprojektować je pod kątem funkcjonalności, estetyki i trwałości oraz określić najlepsze podejście do produkcji, które zapewni działanie produktu bez awarii. Inżynierowie mechanicy odgrywają kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu, w tym w motoryzacji, lotnictwie, biotechnologii, informatyce, elektronice, systemach mikroelektromechanicznych, konwersji energii, robotyce i automatyzacji oraz produkcji. Absolwent kierunku inżynieria mechaniczna będzie odpowiedzialny za opracowywanie, projektowanie, produkcję oraz ulepszania sprzętu, narzędzi, urządzeń, maszyn i zakładów przemysłowych.

Typowe miejsca/stanowiska pracy
Nabyta wiedza i umiejętności predysponują absolwentów do pracy w:

  • przedsiębiorstwach przemysłowych,
  • zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu,
  • jednostkach doradczych i projektowych,
  • przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania.

Absolwenci są przygotowani do pracy w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, sprzętu gospodarstwa domowego, lotniczym, okrętowym, obrabiarkowym, przemyśle oraz innych placówkach eksploatujących i serwisujących układy mechaniczne oraz maszyny i urządzenia, w których są one zastosowane.

Możliwe do wyboru bloki przedmiotów obieralnych (specjalności)
W ramach kierunku inżynieria mechaniczna przewidziane są poniższe ścieżki tematyczne (specjalności):

  • komputerowo zintegrowane wytwarzanie,
  • materiały konstrukcyjne,
  • pojazdy samochodowe,
  • programowanie maszyn CNC.

W wymienionych ścieżkach dostępny jest szereg przedmiotów obieralnych przez studenta, dzięki temu możliwe jest samodzielne kształtowanie swojej drogi edukacji oraz rozwijanie indywidualnych zainteresowań.

Możliwość uzyskiwania kwalifikacji na wyższym poziomie
Absolwent studiów stopnia pierwszego jest przygotowany do pracy w zawodzie lub do podjęcia studiów drugiego stopnia, ewentualnie kontynuowania nauki na studiach i kursach podyplomowych.