Mechanika i budowa maszyn - Rzeszów studia stacjonarne II stopnia (magisterskie)

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Absolwent kierunku mechanika i budowa maszyn posiada rozszerzoną i pogłębioną wiedzę pozwalającą zrozumieć zasady budowy, metody wytwarzania i problematykę eksploatacji maszyn. W pogłębionym stopniu wykazuje się znajomością zasad mechaniki, projektuje maszyny i ich elementy wykorzystując nowoczesne metody i narzędzia. Absolwent biegle i efektywnie dobiera odpowiednie materiały do produkcji elementów maszyn, wykonuje projekty, opracowuje technologię wytwarzania oraz nadzoruje eksploatację urządzeń. Dysponuje zaawansowanymi umiejętnościami w zakresie planowania i realizowania pracy zespołowej, efektywnie koordynuje prace zespołu i ocenia jego wyniki, posługuje się biegle technikami informatycznymi. Absolwent dysponuje dobrze ugruntowaną i pogłębioną wiedzą oraz umiejętnościami  w zakresie wybranej grupy przedmiotów obieralnych (specjalności).

Nabyta wiedza i umiejętności predysponują absolwentów do pracy w:

• przedsiębiorstwach przemysłowych,
  • zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu,
  • jednostkach doradczych i projektowych,
  • przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania,
  • jednostkach prowadzących działalność naukową.
Absolwenci uzyskują przygotowanie do pracy inżynierskiej i związanej z wybraną ścieżką tematyczną.

Możliwe do wyboru bloki przedmiotów obieralnych (specjalności)
W ramach kierunku mechanika i budowa maszyn przewidziane są poniższe ścieżki tematyczne (specjalności):
  • badania i rozwój w gospodarce,
  • komputerowo wspomagane wytwarzanie,
  • napędy mechaniczne,
  • pojazdy samochodowe – badania i eksploatacja pojazdów samochodowych,
  • pojazdy samochodowe – zaawansowane napędy pojazdów samochodowych,
  • programowanie i automatyzacja obróbki - systemy CAD/CAM w zastosowaniach,
  • programowanie i automatyzacja obróbki – zaawansowane programowanie obrabiarek CNC,
  • programowanie i automatyzacja obróbki – zaawansowane programowanie pomiarów współrzędnościowych.
Możliwość uzyskiwania kwalifikacji na wyższym poziomie
Absolwent studiów stopnia drugiego jest przygotowany do pracy w zawodzie w tym do uczestniczenia w prowadzonych badaniach naukowych, ewentualnie kontynuowania nauki na studiach i kursach podyplomowych lub w szkole doktorskiej.