Inżynieria chemiczna i procesowa studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie)
Profil studiów
ogólnoakademicki TooltipJęzyk wykładowy
polski
Wydział
Wydział ChemicznyZapisy
Limit miejsc
-Opis kierunku
Program kształcenia na studiach I stopnia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa obejmuje kształcenie w zakresie przedmiotów podstawowych: matematyki, fizyki i chemii oraz przedmiotów kierunkowych dotyczących przenoszenia i bilansowania masy, pędu i energii, termodynamiki procesowej, technologii chemicznej, operacji i procesów jednostkowych, maszyn i aparatów przemysłu chemicznego, inżynierii reakcji chemicznych, grafiki inżynierskiej, informatyki i metod obliczeniowych, podstaw automatyki i miernictwa przemysłowego, technologii zrównoważonych i inżynierii środowiska, podstaw inżynierii produktu, oceny ekonomicznej przedsięwzięć inwestycyjnych i eksploatacji procesów.
W programie znajdują się dwie obieralne specjalności: Inżynieria produktu i procesów proekologicznych oraz Przetwórstwo tworzyw polimerowych. Od roku akademickiego 2022/2023 planuje się kształcenie w ramach nowej specjalności: Technologie wodorowe, będącej odpowiedzią na dynamiczny rozwój technologii produkcji i dystrybucji wodoru. Kształcenie w zakresie języka obcego zapewnia osiągnięcie poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Prowadzone są także zajęcia z przedmiotów humanistyczno-ekonomiczno-społecznych. Program obejmuje 4-tygodniową praktykę zawodową. Studia I stopnia kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej inżynierskiej i złożeniem egzaminu dyplomowego zgodnie z procedurą ustaloną obowiązującą na Wydziale.
Absolwent studiów na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa posiada wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Rozumie i potrafi wykorzystać do rozwiązywania problemów technicznych podstawowe zasady i prawa fizyczne leżące u podstaw inżynierii chemicznej i procesowej - w tym: zasady bilansowania masy, energii i pędu, prawa równowag (chemicznych i fazowych), prawa kinetyki procesowej. Rozumie przebieg procesów w stanie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz podstawy kontroli i bezpiecznego prowadzenia procesów, potrafi planować i prowadzić badania, korzystać z przyrządów pomiarowych oraz interpretować uzyskane wyniki.
Zna metody, techniki i narzędzia stosowane przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej, w szczególności:
- zasady projektowania procesów i aparatów,
- techniki obliczeniowe i symulacyjne,
- potrafi wykorzystać typowe komercyjne programy wspomagające projektowanie,
- potrafi opracować własne proste programy obliczeniowe,
- umie korzystać z literatury fachowej i baz danych,
- umie przygotowywać kalkulację kosztów procesowych.