Inżynieria chemiczna i procesowa studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie)
Profil studiów
ogólnoakademicki TooltipJęzyk wykładowy
polskiWydział
Wydział ChemicznyZapisy
Opis kierunku
Program studiów obejmuje ogólne kształcenie w zakresie przedmiotów podstawowych: matematyki, fizyki i chemii oraz przedmiotów kierunkowych dotyczących przenoszenia i bilansowania masy, pędu i energii, termodynamiki procesowej, technologii chemicznej, operacji i procesów jednostkowych, maszyn i aparatów przemysłu chemicznego, inżynierii reakcji chemicznych, grafiki inżynierskiej, informatyki i metod obliczeniowych, podstaw automatyki i miernictwa przemysłowego, technologii zrównoważonych i inżynierii środowiska, podstaw inżynierii produktu, oceny ekonomicznej przedsięwzięć inwestycyjnych i eksploatacji procesów.
Program studiów daje dodatkowo możliwość zindywidualizowania ścieżki kształcenia, zgodnie z zainteresowaniami studenta, poprzez wybór bloków tematycznych (specjalności) spośród oferowanych: Inżynieria produktu i procesów proekologicznych, Przetwórstwo tworzyw polimerowych, Technologie wodorowe.
Kompetencje absolwenta
Absolwent studiów I stopnia kierunku inżynieria chemiczna i procesowa dysponuje zaawansowaną wiedzą ogólną i umiejętnościami obejmującymi m.in. zagadnienia dotyczące materiałów inżynierskich, aparatury procesowej, procesów mechanicznych, inżynierii procesowej, technologii chemicznej, mechaniki. Absolwent posługuje się podstawowymi metodami, technikami i narzędziami stosowanymi przy rozwiązywaniu prostych zadań inżynierskich z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej. Wykazuje się znajomością zasad bilansowania masy, energii i pędu, praw równowag (chemicznych i fazowych), praw kinetyki procesowej niezbędnych do zrozumienia, nadzorowania i projektowania operacji jednostkowych w inżynierii chemicznej. Dobiera surowce i odpowiednie technologie oraz ocenia możliwość zagospodarowania odpadów w procesach technologicznych przemysłu chemicznego i pokrewnych. Stosuje zasady kontroli i bezpiecznego prowadzenia procesów. Ocenia zagrożenia związane ze stosowaniem produktów i procesów chemicznych. Projektuje podstawowe aparaty stosowane w przemyśle chemicznym i pokrewnych oraz przeprowadza symulację i optymalizację procesów przemysłowych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych, w tym CAD, CFD. Planuje i przeprowadza badania eksperymentalne związane z procesami jednostkowymi przebiegającymi na poszczególnych etapach ciągu technologicznego. Przygotowuje kalkulację kosztów procesowych. Pozyskuje informacje z literatury fachowej zarówno polskiej jak i obcojęzycznej oraz korzysta z baz danych. Absolwent posiada znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Typowe miejsca/stanowiska pracy
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w zakładach przemysłu chemicznego, petrochemicznego, biotechnologicznego, rolno-spożywczego, farmaceutycznego, energetycznego i metalurgicznego, w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i przetwórstwem tworzyw sztucznych, ochroną środowiska, a także związanych z zastosowaniem technologii energooszczędnych i odnawialnych źródeł energii oraz w laboratoriach badawczo-rozwojowych i jednostkach projektowych, firmach konsultingowych. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej na stanowiskach związanych z prowadzeniem i organizacją procesów produkcyjnych.
Typowymi zajmowanymi stanowiskami są: inżynier chemik, inżynier procesu, inżynier produktu, projektant branży procesowej, projektant urządzeń, inżynier ds. badań i rozwoju, specjalista ds. produkcji, operator instalacji chemicznych, operator procesu technologicznego, doradca techniczno-handlowy.
Kierunek uzyskał europejski certyfikat jakości EUR-ACE® Label (EURopean ACcredited Engineer).
https://wch.prz.edu.pl/aktualnosci/komisja-akredytacyjna-uczelni-technicznych-nadala-europejski-certyfikat-jakosci-378.html
Uzyskanie tego certyfikatu jest potwierdzeniem najwyższego poziomu kształcenia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa, prowadzonym rzez Politechnikę Rzeszowską oraz zapewnieniem, że kompetencje absolwenta w zakresie wiedzy i umiejętności praktycznych są zgodne z międzynarodowymi standardami w zakresie kształcenia inżynierów oraz wymaganiami i potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego. Nasi Absolwenci wraz z dyplomem ukończenia studiów otrzymują certyfikat potwierdzający uzyskanie dyplomu na akredytowanym kierunku studiów inżynieria chemiczna i procesowa. Międzynarodową akredytację kierunku inżynieria chemiczna i procesowa w Polsce posiadają jedynie trzy uczelnie: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska.