Lotnictwo i kosmonautyka studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie)

Profil studiów

ogólnoakademicki Tooltip

Język wykładowy

polski

Wydział

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Zapisy

Limit miejsc

8 - dla kandydatów nieposiadających obywatelstwa polskiego i podejmujących studia na podstawie decyzji rektora

Opis kierunku

Kompetencje absolwenta
Absolwenci posiadają gruntowną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji urządzeń awionicznych, samolotów i silników lotniczych, zarządzania ruchem lotniczym a także pilotażu. Wykorzystują podstawową wiedzę z zakresu m.in. mechaniki, projektowania inżynierskiego, termodynamiki, wytrzymałości materiałów, technologii wytwarzania oraz przedmiotów związanych z lotnictwem do rozwiazywania problemów inżynierskich. Posługują się metodami pozwalającymi na kreatywne identyfikowanie i innowacyjne rozwiązywanie złożonych i nietypowych problemów inżynieryjnych związanych z branżą lotniczą. Absolwenci komunikują się efektywnie z użyciem specjalistycznej terminologii. Samodzielnie planują i organizują pracę własną oraz w zespole, podejmują współpracę z ekspertami z różnych specjalności branżowych.
 
Uprawnienia zawodowe związane z uzyskaniem kwalifikacji
Dla bloków przedmiotów obieralnych awionika, silniki lotnicze i samoloty: licencja mechanika lotniczego kategorii B1.2, B1.3, L2, L3H, B2L i B2. Dla bloku przedmiotów obieralnych pilotaż: licencja pilota samolotowego liniowego ATPL(A) frozen (szkolenie zintegrowane realizowane łącznie na 1-szym i 2-gim stopniu studiów).
 
Sposób, w jaki ułatwia się uzyskanie uprawnień zawodowych
Treści dotyczące podstawowego szkolenia teoretycznego dla licencji mechanika lotniczego kategorii B1.2, B1.3, L2, L3H, B2L i B2 są wpisane w program studiów na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na kierunku lotnictwo i kosmonautyka (bloki przedmiotów obieralnych decydują o szkoleniu do odpowiedniej licencji). MTO Politechniki Rzeszowskiej jako Organizacja Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej PART-147 zajmuje się szkoleniem w zakresie modułów tematycznych obowiązujących do uzyskania ww. licencji mechanika lotniczego. Treści dotyczące licencji pilota samolotowego liniowego ATPL(A) frozen (szkolenie zintegrowane) są wpisane w program studiów na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej dla bloku przedmiotów obieralnych - pilotaż.
 
Typowe miejsca/stanowiska pracy
Nabyta wiedza i umiejętności predysponują absolwentów do pracy w szeroko rozumianym przemyśle lotniczym:

  • przedsiębiorstwach przemysłowych,
  • zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu,
  • jednostkach doradczych i projektowych,
  • przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania.

Absolwenci uzyskują przygotowanie do pracy inżynierskiej związanej z wybraną ścieżką tematyczną. Przykładowo absolwenci kierunku pilotaż uzyskują umiejętności pilota zawodowego przygotowanego do podjęcia pracy pilota liniowego.
 
Możliwe do wyboru bloki przedmiotów obieralnych (specjalności)
W ramach kierunku lotnictwo i kosmonautyka przewidziane są poniższe ścieżki tematyczne (specjalności):

  • awionika,
  • samoloty,
  • silniki lotnicze,
  • pilotaż,
  • zarządzanie ruchem lotniczym.

Możliwość uzyskiwania kwalifikacji na wyższym poziomie
Absolwent studiów stopnia pierwszego jest przygotowany do pracy w zawodzie lub do podjęcia studiów drugiego stopnia, ewentualnie kontynuowania nauki na studiach i kursach podyplomowych.