Biotechnologia studia niestacjonarne I stopnia (inżynierskie)
Profil studiów
ogólnoakademicki TooltipJęzyk wykładowy
polski
Wydział
Wydział ChemicznyZapisy
Limit miejsc
-Opis kierunku
Program kształcenia na studiach I stopnia na kierunku biotechnologia obejmuje kształcenie
w zakresie matematyki, fizyki i chemii oraz ogólnej działalności inżynierskiej. Program zakłada kształcenie w zakresie biotechnologii, obejmujące biochemiczne, molekularne i komórkowe podstawy funkcjonowania organizmów i możliwości wykorzystania materiału biologicznego w biotechnologii na różnych poziomach organizacji cząsteczek i komórek z zastosowaniem technik modelowania i projektowania procesów biotechnologicznych.
W programie znajdują się dwie obieralne specjalności: Biochemia stosowana oraz Oczyszczanie i analiza produktów biotechnologicznych. W programie uwzględniono również kształcenie w zakresie języka obcego ogólnego do poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz przedmioty humanistyczno-ekonomiczno-społeczne. Program obejmuje także 4-tygodniową praktykę zawodową. Studia I stopnia kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej inżynierskiej i złożeniem egzaminu dyplomowego zgodnie z procedurą ustaloną przez Radę Wydziału.
Absolwent studiów na kierunku biotechnologia posiada wiedzę i umiejętności inżynierskie, oraz wiedzę z zakresu biotechnologii, w szczególności na temat zagadnień związanych z:
- biotechnologią, obejmującą zrozumienie biochemicznych, molekularnych i komórkowych podstaw funkcjonowania organizmów, możliwości wykorzystania materiału biologicznego w biotechnologii – od pojedynczych cząsteczek, poprzez kompleksy cząsteczki, makrocząsteczki do organizmów jednokomórkowych i wielokomórkowych,
- analizą chemiczną, włączając podstawowe metody analizy instrumentalnej,
- aparaturą i procesami (operacjami) jednostkowymi stosowanymi w przemyśle biotechnologicznym.
- technologiami informacyjnymi, technikami obliczeniowymi i symulacyjnymi,
- opanowaniem podstawowych technik pracy doświadczalnej w naukach biologicznych,
- stosowania podstawowych technik eksperymentalnych i laboratoryjnych biologii molekularnej,
- programami wspomagającymi modelowanie i projektowanie procesów biotechnologicznych.