Inżynieria chemiczna i procesowa studia stacjonarne II stopnia (magisterskie)
Profil studiów
ogólnoakademicki TooltipJęzyk wykładowy
polski
Wydział
Wydział ChemicznyZapisy
Limit miejsc
-Opis kierunku
Program studiów II stopnia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa obejmuje kształcenie poszerzone w obszarze nauk technicznych w zakresie procesów przenoszenia ciepła, a także jednoczesnego przenoszenia ciepła i masy, dynamiki i optymalizacji procesowej, projektowania zintegrowanych systemów procesowych, katalizy przemysłowej, reaktorów wielofunkcyjnych oraz komputerowego wspomagania projektowania procesów technologicznych, w tym procesów przetwórczych tworzyw polimerowych.
Realizowane jest to poprzez moduły kształcenia podzielone na blok podstawowy, związany z ogólną działalnością inżynierską i dwa obieralne bloki specjalnościowe: Inżynieria produktu i procesów proekologicznych oraz Przetwórstwo tworzyw polimerowych. Program kształcenia na studiach II stopnia uwzględnia również kształcenie w zakresie języka obcego obejmujące specjalistyczną terminologię w zakresie studiowanej dyscypliny oraz kształcenie z zakresu ekonomicznych i organizacyjno-prawnych podstaw działalności gospodarczej. Studia II stopnia kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej magisterskiej i złożeniem egzaminu dyplomowego zgodnie z procedurą ustaloną przez Radę Wydziału.
Absolwent studiów na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa posiada wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Rozumie i potrafi wykorzystać do rozwiązywania problemów technicznych podstawowe zasady i prawa fizyczne leżące u podstaw inżynierii chemicznej i procesowej - w tym: zasady bilansowania masy, energii i pędu, prawa równowag (chemicznych i fazowych), prawa kinetyki procesowej. Rozumie przebieg procesów w stanie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz podstawy kontroli i bezpiecznego prowadzenia procesów, potrafi planować i prowadzić badania, korzystać z przyrządów pomiarowych oraz interpretować uzyskane wyniki.
Zna metody, techniki i narzędzia stosowane przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej, w szczególności:
- zasady projektowania procesów i aparatów,
- techniki obliczeniowe i symulacyjne,
- potrafi wykorzystać typowe komercyjne programy wspomagające projektowanie,
- potrafi opracować własne proste programy obliczeniowe,
- umie korzystać z literatury fachowej i baz danych,
- umie przygotowywać kalkulację kosztów procesowych.